Poznajemy włoską Ischię…
Dolnośląska Izba Turystyki miała przyjemność dowiedzieć się wielu interesujących informacji o włoskiej Wsypie Ischii od specjalistów, którzy na co dzień tam mieszkają. Zapraszamy do artykułu Pani Ewy Pac, która zorganizowała to spotkanie i podsumowała najważniejsze informacje dotyczące tego pięknego zakątka ziemi.
Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i do zobaczenia na wyspie! ;)
„Ischia to największa wyspa Zatoki Neapolitańskiej oraz trzecia pod względem liczby zaludnienia wyspa we Włoszech po Sycylii i Sardynii. Podziwiana z góry przypomina stożek lub żółwia morskiego, który zdaje się płynąć powoli po powierzchni Morza Tyrreńskiego. Jest bogata pod każdym względem: z jednej strony urzeka niezwykłym pięknem rozkwitającej przez cały rok przyrody (z kwiatami pomarańczy, cytryn, zapachem oregano, opuncji czy rozmarynu), z drugiej dziedzictwem historycznym.
Antyczni Grecy nazywali ją Pithekussai, starożytni Rzymianie Aenaria. Była sławna jako destynacja turystyczna już od najdawniejszych czasów. Do dziś zabiegi SPA są tu jednymi z najlepszych na świecie. Na Ischii możecie skorzystać z kompleksowych kuracji odnowy biologicznej: inhalacji i kąpieli błotnych, akupunktury, zabiegów z użyciem naturalnych kosmetyków, fitnessu, orientalnych masaży, muzykoterapii i aromaterapii i wielu innych zabiegów z wykorzystaniem wód termalnych i leczniczych błot.
Wykorzystywane w terapiach błota, których zalety podkreślał już w swoim traktacie żyjący w XVI w. lekarz Giulio Iasolino, posiadają regenerujące właściwości. Iasolino mawiał, że gorące źródła, balsamiczne powietrze i łagodny klimat Ischii wyleczą każdą chorobę.
Prawdziwą dumą wyspy są źródła termalne. Już starożytni Grecy korzystali z ich dobrodziejstwa, lecząc wodami termalnymi rany wojenne. Parom termalnym przypisywali cudowne moce będące w stanie uzdrowić ciało i ducha. Termy były jedną z ulubionych rozrywek antycznych Rzymian. Budowali majestatyczne kompleksy, bogato umeblowane i wyposażone we wszelkie wygody, odwiedzane przez ludzi w każdym wieku, różnej płci i kondycji społecznej. Warto odwiedzić termy Cavascura, z najgorętszą wodą na Ischii, znane już w starożytności. Położone w pobliżu plaży Spiaggia dei Maronti, najpiękniejszej i najdłuższej plaży na wyspie we frakcji Barano d’Ischia.
MEKKA ARTYSTÓW
Frakcja Casamicciola Terme to, jak sama nazwa wskazuje, najstarsze centrum termalne na wyspie. Pobliski plac Piazza Marina znany jest z urokliwych kawiarenek oraz sklepów. W Casamicciola Terme mieści się też Villa Zavotta, gdzie przebywał Garibaldi w 1862 r. oraz Villa Pisani, w której pisał niektóre ze swoich tekstów Henrik Ibsen. Z zabiegów SPA można skorzystać m.in. w Termach Manzi, Termach Castiglione i Termach Belliazzi.
Rozkwit popularności wyspy nastąpił w latach pięćdziesiątych XX wieku, w dużej mierze dzięki producentowi filmowemu Angelo Rizzoli, kiedy to Ischię zaczęły odwiedzać regularnie światowe gwiazdy kina jak Liz Taylor, Maria Callas czy Richard Burton. Dzisiaj Ischię odwiedza m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel.
Wart polecenia w tej frakcji jest Hotel Terme Gran Paradiso, znajdujący się 5 minut spacerem od portu. Roztacza się z niego panoramiczny widok na morze i Zatokę Neapolitańską. Można skorzystać z różnorodnych zabiegów termalnych oferowanych bezpośrednio w hotelu. Obiekt posiada basen z wodą mineralną, basen termalny oraz oferuje szeroką gamę masaży i zabiegów kosmetycznych, w tym terapię błotną.
SCHIA PORTO I ISCHIA PONTE
Część wyspy nazywana Ischia Porto jest zamieszkiwana przez 19 000 mieszkańców. Niegdyś znajdowała się tu rezydencja królewska, potem łaźnie termalne dla żołnierzy. W pobliżu portu słychać w ciągu dnia gwar przyjeżdżających i odpływających z wyspy turystów. Wieczorem można podziwiać natomiast idylliczny krajobraz: białe domki rybaków i przypływające do portu jachty, żaglówki i promy. Z pewnością miło spędzicie czas w lokalnych barach, pubach lub restauracjach, w których rozlega się radosna neapolitańska muzyka. Wzdłuż Via Roma oraz Via Vittoria Colonna robi się zakupy zarówno w luksusowych butikach, jak i w tzw. sieciówkach. W miejscowych sklepach można znaleźć również typową dla Ischii ceramikę, której produkcja ma tu długą tradycję (ceramika produkowana jest na Ischii od trzech tysiącleci). Pod koniec ulicy Vittoria Colonna rozpoczyna się frakcja Ischia Ponte z architekturą typową dla dawnej osady rybackiej i zabudowaniami z XVIII wieku.
ODKRYWANIE PODWODNEGO MIASTA – STAROŻYTNA AENARIA
Dwa tysiące lat temu morze było dużo płytsze niż dzisiaj, czego dowodem jest zatopione miasto z epoki rzymskiej Aenaria, znajdujące się na głębokości 9 metrów pod wodą. Miasto istniało pomiędzy 4 w.p.n.e. a ok. 150 r.n.e, a zniszczone zostało prawdopodobnie przez gwałtowny wybuch wulkanu lub trzęsienie ziemi. Trzygodzinne zwiedzanie Aenarii kosztuje 20 euro za osobę.
W OBRONIE PRZED PIRATAMI I NIE TYLKO – ZAMEK ARAGOŃSKI
Kolejnym godnym wizyty obiektem jest Zamek Aragoński znajdujący się na wschodnim wybrzeżu wyspy, zbudowany ok. 474 r.p.n.e. Z rozkazu tyrana Hierona została tu wzniesiona warownia. Zamek Aragoński uważany jest za jeden z najciekawszych takich obiektów na świecie. Jego ściany zdają się być przedłużeniem skalistych zboczy wyspy, dzięki czemu stanowił on doskonałą twierdzę niedostępną dla wroga, a jednocześnie w przypadku najazdu nieprzyjaciela był schronieniem dla mieszkańców Ischii. Na przestrzeni wieków władali nim kolojno Rzymianie, Wizygoci, Wandalowie, Arabowie, Normanowie i Andegaweni. Stał się on od tej pory symbolem burzliwej historii wyspy. Obecnie jest własnością rodziny Mattera oraz stanowi centrum kulturalne i artystyczne wyspy. Do fortecy przynależy też 13 kościołów. Z zamku rozpościera się zachwycający widok na frakcję Ischia Ponte.
We frakcji Ischia Ponte można zwiedzić również interesujące kościoły. Z pewnością warto zobaczyć barokową bazylikę Cattedrale Santa Maria dell’Assunta, kościół Świętego Antoniego, kościoły San Girolamo (Madonna della Pace) czy kościół Santa Maria delle Grazie. Atrakcją w tych okolicach są Terme di Ischia, w których skorzystacie z wielu zabiegów odnowy biologicznej po promocyjnych cenach. Zachwycają tu zapierające dech w piersiach plaże m.in. Cartaromana, Spiaggia Lido, czy Spiaggia degli Inglesi (plażę Anglików) – plaża, którą wychwalał sam Winston Churchill, o jasnym i drobnym piasku, idealna dla dzieci.
KWITNĄCA FRAKCJA FORIO
Nazwa tej frakcji pochodzi prawdopodobnie od czasownika “fiorire” – kwitnąć. To tu znajduje się urokliwy kościół Santa Maria del Soccorso, wybudowany niegdyś przez marynarzy. W jego tle wznosi się natomiast majestatyczna góra Epomeo, przez wielu zwana wulkanem, z której słynie wyspa. Forio jest drugą frakcją na wyspie pod względem ilości mieszkańców (jest ich tu ok. 17.000) uważaną za centrum kulturalne wyspy. W latach pięćdziesiątych miejsce to przyciągało najsławniejszych literatów oraz największe gwiazdy filmowe. Piękno tego zakątka było niegasnącą inspiracją dla tak wybitnych nazwisk literatury jak Truman Capote, W. H. Auden, Tennesse Williams, Pier Paolo Pasolini czy Pablo Neruda. Spotykali się oni często w kawiarni literackiej La Maria – Bar Internazionale, który istnieje do dzisiaj.
POLECANA BAZA NOCLEGOWA
Dla szukających sprawdzonego zakwaterowania warte polecenia są znajdujące się we frakcji Forio hotele trzygwiazdkowe: Hotel Wllness Lord Byron, Hotel Terme Zi Carmela oraz Hotel Villa al Parco. Miłośnikom hoteli czterogwiazdkowych spodoba się z pewnością Hotel Sorriso Thermae Resort & Spa oraz Park Hotel La Villa.
Hotel Wellness Lord Byron to obiekt położony w centrum Forio Ischia, 600 metrów od plaży Chaia. W pobliżu znajdują się warte odwiedzania atrakcje turystyczne jak Sant’Angelo, czy szczyt Monte Epomeo. Obiekt dysponuje własnym gabinetem kosmetycznym, z szeroką ofertą masaży oraz sauną.
Hotel Villa Parco we frakcji Forio, znajduje się w przepięknym egzotycznym ogrodzie. Jest oddalony ok. 800 metrów od plaży. Posiada kryty basen z wodą termalną o temperaturze 34 C oraz odkryty basen.
Tym, którzy preferują obiekty czterogwiazdkowe, można polecić Hotel Sorriso Thermae Resort&SPA, znajdujący się na wzgórzu zaledwie 4 minuty od plaży z widokiem na zatokę Citara oraz kompleks basenów termalnych Giardini Poseidon Terme. Obiekt oferuje 5 basenów termalnych z hydromasażem, czynnych przez całą dobę. Inne zalety tego ośrodka to centrum fitness oraz salon odnowy biologicznej. Do dyspozycji gości są 3 restauracje, w tym popularny lokal Oasis z panoramicznym widokiem na wybrzeże.
Doskonałym miejscem na relaks jest znajdujące się w hotelu centrum Elisir Thermae Beauty & SPA, w ktorym goście mogą skorzysać z sauny i rozmaitych zabiegów kosmetycznych. Dzieci mogą kąpać się w niewielkim basenie ze słodką wodą. Temperatura wody w basenach termalnych waha się pomiędzy 34 stopni a 38 stopni Celsjusza. Wieczorami organizowane są występy rozrywkowe.
Inną propozycją obiektu czterogwiazdkowego jest Park Hotel Villa – nowy i elegancki hotel znajdujący się w głębi śródziemnomorskiego ogrodu. Stylowo urządzone pokoje posiadają tarasy, z których rozpościera się zapierający dech w piersiach widok. Również ten obiekt dysponuje krytym basenem termalnym.
Hotel Terme Zi Carmela to z kolei obiekt trzygwiazdkowy znajdujący się w centrum Forio, w pobliżu portu. Jest to obiekt czteropiętrowy złożony z dwóch sąsiadujących ze sobą budynków. Posiada zarówno restaurację, jak i pizzerię La terazza z kuchnią obfitującą w owoce morza i inne dania kuchni śródziemnomorskiej. Szczególnie bogata jest tu oferta wellness. Na gości czekają zabiegi błotne, zabiegi rewitalizujące oraz wodospad termalny. Inne atrakcje w tym hotelu to kryty basen o temperaturze 35 stopni Celsjusza, sauna, siłownia, strefa relaksu oraz taras helioterapeutyczny.
Podróż na Ischię jest wyprawą do naturalnego rezerwatu stanów nieskażonych, dlatego też od najdawniejszych czasów literatura ukazywała jej rajski charakter. Wyspa ta nie bez powodu uwodziła przez długie stulecia najwybitniejszych artystów z całego świata. Była urzeczywistnieniem jednej tzw. utopijnych “wysp szczęśliwych” znanych już w starożytności. Pozostała do dnia dzisiejszego “laboratorium szczęścia”, które jest w stanie odkryć dziś każdy z nas”.
Autor tekstu: Ewa Pac
Autor zdjęć: Eliza Ignasiak